Solaryum mu Güneş mi? Hangisi Daha Zararlı?

Solaryum yada Güneş: Hangisi Daha Fazla Tehlikeli?

Bronzlaşma doğal olmayan ten rengidir.Doğal olmayan bir ten istiyorsanız, solaryuma girmek veya güneşlenerek bunu elde edebilirsiniz.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, her yıl Birleşik Devletler’de 3.5 milyondan fazla kişide melanom dışı cilt kanseri teşhisi konuyor. Buna, cilt kanserinin en ölümcül şekli olan teşhis edilen 70.000 melanom vakası dahil değildir.

Deri kanseri, solaryum veya güneş ışığından gelen morötesi radyasyona maruz kalmanın en yaygın nedenidir.

UV ışınlarının cilt ile ilgili kanserlerin başlıca nedeni olduğunu bilindiği halde, bireyler hala kendilerini düzenli olarak UV ışınlarına maruz bırakmayı seçmektedir.

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre, gençlerin% 63’ü bronzlaşmayla daha iyi göründüğüne inanıyor. Ayrıca, kadın gençlerin% 28’i ve erkek gençlerin% 14’ü güneş kremi kullanmadıklarını söylüyor.

Solaryum veya güneş. Hangisi daha sağlıklıdır?

Aslında, bronzlaşma dediğimiz şey, mor ötesi ışınlarıyla oluşan cilt hasarının bir göstergesidir.

Yani cilt hasarlandıkça rengi değişir.Cildimiz UV ışınları tarafından hasar gördüğünde, melanin adı verilen pigment cildin renginin değişmesine neden olur.

En sağlıklı cilt, doğal cildinizin rengidir.

Güneş ile Bronzlaşma – Doğal olmasına rağmen, güneş ışığına maruz kalma cildinize zarar vermeye devam etmektedir. Işınların en güçlü olduğu gün ortasından mutlaka kaçının.

Solaryum – Bazı bronzlaşma savunucuları, solaryum ile bronzlaştırmanın sağlıklı bir D vitamini kaynağı olduğuna ve açık hava bronzlaştırmadan daha iyi bir çözüm olduğunda ısrar ederler.

Aslında durum böyle değil. Hem solaryum hem de güneş ile bronzlaşma derimize zarar verir. Solaryum ile bronzlaşmak, doğal güneş ışığına kıyasla yaklaşık 12 kat fazla UVA ışığı yayar.

Bronzlaşmanın etkileri

Cilt kanseri riski artar

  • Melanom dışı  – melanom olmayan cilt kanserinin tüm biçimlerini ifade eder. En yaygın melanom dışı deri kanserleri bazal hücre karsinoması ve skuamöz hücreli karsinomdur.
  • Melanom – Melanosit olarak adlandırılan hücrelerde gelişen cildin kanseri. Bu hücreler cildimize renk veren pigment üretir. Bu cilt kanserinin en ölümcül şeklidir.

Erken cilt yaşlanmasına sebep olur

  • Kırışıklıklar
  • Benler
  • Güneş lekeleri

Deri Kanseri riskini azaltmak için neler yapabiliriz?

UV ışınına maruz kalmayı sınırlamak, cilt kanseri riskini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

İşte kansere neden olabilecek cilt hasarını önlemeye yönelik bazı ipuçları:

  • Saat 10’dan akşam 4’e doğrudan güneş ışığından kaçının.
  • Solaryum kullanmamaya çalışın.
  • Güneşe maruz kalmanız kaçınılmaz ise güneş kremi kullanın.
  • Cildi örtmek için uzun kollu kıyafetler, şapkalar ve güneş gözlüğü gibi hafif koruyucu tabakalar giyin.

Maalesef, çoğu kişi bronz derinin en sağlıklı görünümündüğünü düşünüyor. Bronzlaşma ile çakışan bazı tehlikelere ışık tutarak, bireylerin “sağlıklı cilt” algılarını değiştirmeyi umuyoruz.

Daha önce belirttiğimiz gibi, sağlıklı bir parıltı doğal cildin kendi doğal parlaklığıdır.

Bu doğal ışığı elde etmenize yardımcı olacak en büyük ve yalnızca önerilecek ipucu şaşırtıcı gelmeyecek:

Güneşlik kullanın

Milyonlarca kez duyduğunuzu biliyoruz, ancak sizin için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, AVA ve UVB ışınlarından korunacak şekilde giyinmektir. Her gün bir koruyuculu yüz ve vücut losyonu kullanma alışkanlığınız varsa, bu iş sizin için kolay olacaktır.

Gün boyunca kendinizi korumak için en azından 30 Koruma faktörlü bir losyon kullanmaya başlayın. Bu aynı zamanda güneş ışınlarının yaz mevsiminde olduğu kadar yoğun olabileceği kış aylarında da geçerlidir.

KAYNAK:https://www.unitypoint.org/livewell/article.aspx?id=93cb5a65-b789-43ce-b3f7-4d57572e8ca0


HABER:

Belçika solaryumu yasaklamaya hazırlanıyor.

Belçika Yüksek Sağlık Kurulu, cilt kanseri riski nedeniyle solaryum yoluyla bronzlaşmanın yasaklanmasını istedi.

Ekonomi Bakanlığı, bronzlaşma merkezleriyle görüşerek, yasak kararını uygulamaya hazırlanıyor.

Daha önce yapay bronzlaşma konusunda katı kurallar koyan Belçika Yüksek Sağlık Kurulu, solaryum ve yapay ultraviyole ışınlar saçan aletlerin tamamen yasaklanması gerektiğini açıkladı.

Kurula göre, solaryum cihazlarından yayılan radyasyon miktarı, kabul edilebilir sınırın çok üzerinde. Bu da çok ciddi cilt kanseri riski yaratıyor ve bu ışınların insan cildine zarar vermesini engelleyecek bir önlem de mevcut değil.

Yüksek Sağlık Kurulu’na göre solaryumun tek avantajı vücutta D vitamini oluşumuna katkı yapması. Ancak, verdiği zarar göz önüne alındığında bunun hiçbir önemi kalmıyor.

Belçika ‘daki solaryum işletmecilerinin 1 Eylül’den itibaren tüketicilere yönelik zorunlu olarak, “Solaryum kullanımı kansere neden olabilir ” yönünde uyarılar yapması kararlaştırılmıştı.

Hollanda da benzer adım atabilir

Hollanda Sağlık Kurulu sözcüsü ise, kapatma konusunda henüz bir tavsiyede bulunmadıklarını belirterek, Belçika’nın kararının, solaryumun zararları konusunda kapsamlı araştırma yapılmasına neden olacağını söyledi.

Groningen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden dermatolog Jorrit Terra, Belçika’nın solaryumu yasaklama kararının bu tartışmayı Hollanda’da alevlendirmesini bekliyor.

Hollanda Televizyonu’na (NOS) konuşan Terra, “Hollanda’da tamamen yasaklanması zor görünüyor ama çok az insan solaryumun cilt kanserine yol açtığından habersiz” dedi.

Avustralya’da 2 yıldır yasak

Solaryum işletmecilerinin bağlı olduğu birliğe göre ise, tamamen yasaklama kararı amacını aşan bir davranış. Birlik Başkanı Rob Bontje, cilt kanseri vakalarının azaltılmasını istediklerini belirterek, bunun yolunun solaryumu tamamen yasaklamak olmadığını savunuyor.

Belçika ve Hollanda’da 2008’den bu yana gençlerin solaryum salonlarına girişi konusunda yoğun denetimler uygulanıyor.

Avustralya, 2015 yılında ticari solaryuma yasak getirdi.

Aynı yıl Hollandalı dermatologlar da evde kullanılan solaryum cihazlarının yasaklanmasını istemişti.

Haber Kaynak: BBC

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir