Kayropraktik (chiropractic) Tedavisi nedir? Eğitimi nasıldır?

Kayropraktik, kırık, kanser veya romatizmadan kaynaklı olmayan, bel, sırt, boyun ağrısında kullanılan ve yurtdışından gelen bir sağlık mesleğidir. Eski Yunanca’da  Chiropractic, elle uygulama anlamınına gelmektedir.. İnsan organizmasının kendi sağlığını koruyabileceğinden yola çıkan bu tedavi yöntemi, insan vücudunu bütünsel olarak ele alır. Uygulanan tedaviyle vücut sağlığının doğal yollarla korunması ve direncin geliştirilmesi amaçlanır.

Kayropraktik Uzmanı , omurganın sinir sistemini etkileyen biyo-mekanik ve yapısal bozulmalarındaki nedensel faktörleri değerlendirmede ve bu bozuklukların sağlığı korumak ve iyileştirmek için tedavi edilmesinde eğitim almış uzman kişilerdir.

Kayropraktik bütün dünyada yaygın olarak uygulanır ve endistüri devrimini tamamlamış bütün dünya ülkelerinin sağlık politikalarında yer alır. Kayropraktik, spinal manuel tedavilerini (spinal manipulasyon) uygulayan iki sağlık mesleğinden biridir.

Kayropraktik mesleğinin eğitimi tamamen akademik olmakla beraber Amerika, Kanada, Avrupa Birliği gibi ülkelerde tek bilimsel standartta eğitimi ve uygulamaları yapılır.

Kayropraktik tedavisinde zaman içinde gelişen ve hastanın özelliğine göre farklılaşan 250’den fazla değişik yöntem mevcut.

Bu işin uzmanlarına göre; İnsanda altyapı kalçadır. “Kalça ve kuyruk sokumu ne kadar dengeli olursa, omurga da o kadar dengeli bir şekilde üzerinde yer alır” düşüncesiyle geliştirilen sistemle, omurgayı bilimsel tarzda analiz etmişler ve çok iyi neticeler alınmıştır.

Kayropraktik Eğitim’de;

İnsanlarda akut ve kronik ağrı yanıtları hakkında bilgiye sahip olmak, omurga ve periferik eklemlerin mekanik bozukluklarının değerlendirilmesi konusunda bilgi ve beceriye sahip olma, bireysel ve toplumsal sağlığın korunması ve geliştirilmesi yönünde araştırmalar yapmayı teşvik edecek şekilde eğitim verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir