İmpetigo nasıl tedavi edilir? belirtileri nelerdir?

İmpetigo başlıca çocukları etkileyen, oldukça bulaşıcı, sık görülen ve bakteri adı verilen mikroplar tarafından oluşturulan yüzeyel deri enfeksiyonudur.

İmpetigo nasıl oluşur?

Hastalık genellikle Staphylococcus aureus adı verilen bir bakteri tarafından oluşturulur. Küçük sıyrıklar gibi deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda bakteriler kolaylıkla çoğalır. Sıcak ve nemli havalarda daha sık görülür. Hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörler arasında yüksek ısı, fazla nem, kötü hijyen ve deri travmaları yer almaktadır.

impetigo nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilk önce zorlamadan, pomadlar yardımı ile yumuşatarak ya da doktor kontrolünde kabukların kaldırılması ilk işlem olmalıdır. Kabukların kaldırılması neden önemlidir? Tedavi sırasında kabuklar öncelikle kaldırılmalıdır. Çünkü sürülen ilaçlarla beraber hastalığın kendi özelliği ile oluşacak kabuklanma mikroplar için çatı görevi gösterir ve enfeksiyonun iyileşmesini geciktirir.

Tedavide ne tür ilaçlar kullanılır?

Tedavide yerel antibakteriyel kremlerin uygulanması önerilir. Çok fazla lezyonun ve ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi bulguların bulunması durumunda ağızdan antibiyotikler de verilebilmektedir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda neler yapılmalıdır? Hastalık mikrobu bazı kişilerde perianal bölge (makat) ve burun deliklerinde yerleşmiş olabilir. Özellikle tekrarlayan enfeksiyonlarda bu bölgelere de yerel antibakteriyel krem uygulaması yapmak gerekmektedir. Ancak birçok hastalıkla karışabilir. Bu nedenle resimdekine benzer veya tarife uyan bir bulgu olması durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Bazen bu hastalık MRSA denilen dirençli bakterilerle de gelişebilir. Bu nedenle doktorunuz ihtiyaç duyarsa bakteri kültürü amaçlı lezyondan örnek alabilir.

Tekrar impetigo geçirebilir miyim?

Kolaylaştırıcı faktörler devam ettiğinde impetigo tekrarlayabilir. Hastalıktan nasıl korunabilirim? Hastalığın tekrarlamaması için su ve sabunla ellerinizi yıkamanız önemlidir. Kişisel bakım ve hijyenik kurallara uymak çok önemlidir. Çocuklarda ve bebeklerde bu konuda dikkatli davranması gereken kişiler annelerdir. Onlara önemli görevler düşmektedir. Yüzeyel sıyrık ve çatlaklara dikkat etmek ve temiz tutmak gerekmektedir. Buralardan mikroplar giriş yapar ve hastalığı başlatabilir.

İmpetigonun belirtileri nelerdir?

Genellikle vücudun açık bölgelerine (yüz, boyun, eller, kollar, bacaklar) yerleşir. Sıklıkla sarı-bal rengi kabukların bulunduğu yaralar şeklinde görülmekle beraber bazen su dolu kabarcıklar da gelişebilmektedir. Yaz dönemlerinde ve ılıman iklimlerde daha sık görülmektedir.

İmpetigonun seyri nasıldır?

Kişide ek bir hastalık yok ise genellikle tedaviye iyi yanıt verip kısa sürede geriler. Ancak vücut direncini düşüren bir hastalık varsa daha dikkatli olmalı, doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalı ve kontrollere gitmeniz gereklidir.

İmpetigo Hastalık bulaşıcı mıdır?

Bulaştırıcılığı çok yüksektir. Temas yolu ile kişi kendisinde diğer bölgelere veya başka kişilere bulaştırabilir. Bu nedenle yakındaki diğer çocuklar hatta erişkinlerin korunması lezyonla direk temas etmemesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir