Ebabil nasıl bir kuştur? Hikayesi nedir? Kırlangıç arasındaki fark nedir?

Ebabil kuşu, uzunlamassına 16-17cm kadar kanatlarını açtığında 38-40 cm uzunluğunda,kahverengi tonlarda, kentlerde ve açık alanlarda yaşayan, genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür.

Senede 200 bin kmye yakın uçabilir.Genellikle 7 sene civarında yaşarlar, en uzun yaşayanı 21 sene olarak kaydedilmiştir.Uçan böcekler ile beslenirler.

Literatürdeki terimleri şöyledir; Apodiformes : Sağanlar, Apodidae : Ebabilgiller, Apus apus : Ebabil

Ebabil ve Kırlangıç arasındaki fark nedir?

İnsanlar bu iki kuşu her zaman karıştırır. Oysa bu kuşlar birbirinden oldukça farklıdır. Kırlangıçlar genelde güçlü kanat hareketleriyle uçarken ebabiller genelde kanatlarını çok fazla çırpmaz. Sanki kanatları titriyormuş gibi görünür. Ebabillerin kanatları açık olduğunda bir orak gibi görünür.Ebabiller çok iyi uçan kuşlardır. Yuva yaptıkları zamanlar dışında yere konma ihtiyacı duymazlar. Hatta geceleri havada uçarken uyurlar. Gruplar halinde uçarak tiz çığlıklar atarlar. Renkleri genelde kahverengi tonlardadır.Kırlangıçlar hemen her yerde görülebilir. Yuvalarını yerlerden topladıkları çamurlarla inşa ederler. Onların yuvalarını balkonlarda ve binaların diğer gizli köşelerinde görebilirsiniz.Ebabillerin Kuyrukları çatallanırken kanatları tırtık biçimlidir Uçan böcekler ve örümcekler ile beskenirler. Kırlangıçların aksine tellerde tünermezler.

Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçirmektedir. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmazlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlamaktadır.Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor.

Ebabil kuşları yürüme özelliklerinin olmayışı nedeniyle havalanmaları için yüksek yerlere ihtiyaç duyarlar. Yere düşmeleri durumunda yüksek bir yere tırmanırlar ya da yüksek bir yere çıkmaları için yardıma ihtiyaç duyarlar.

Ebabil tamamen isli kahverengi renkli bir kuş olmasına rağmen, gökyüzüne doğru uçarken siyah görünür. Ebabil uzun yay gibi kanatlara, çatallı bir kuyruğa sahip bir kuş türüdür. Kırlangıçla karıştırabilirsiniz, ancak ebabil uçarken kanatları çırpmak yerine süzülerek uçar. Ayrıca ebabili yerde görmek imkânsızdır; sürekli uçarlar, havada asılı kalarak uyurlar. Yalnızca 3 hafta süren kuluçka dönemlerinde yere inerler ve yumurtalarının üzerine otururlar.

1.havada beslenen ebabil kuşu 2. süzülen ebabil kuşu
1.havada beslenen ebabil kuşu 2. süzülen ebabil kuşu

Ebabil Kuşu özellikleri:

* Kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavislidir.

* Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Geceleri gören bir türdür.

* Yalnızca üreme dönemlerinde yere inip kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyurlar.

* Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar.

– Türkiye’de ilkbaharda görülmeye başlar, sonbaharda güneye göç ederler

İslami / Dini açıdan Ebabil kuşu

Ebabil Kuşu Hikayesi ve Fil Olayı

Kaynaklardaki aktarımlara göre fil olayı ve ebabil kuşu hikayesi özetle şu şekildedir:

Habeşistanlıların işgal ettiği Yemen’de görevli Habeş valisi Ebrehe, burada Hıristiyanlığı yaymaya çalışırken, bu dini Orta Arabistan’a da yaymak, müttefiki olan Bizans’ın düşmanı olan Sasanileri güneyden kuşatmak ve büyük bir turizm ve ticaret gelirine sahip olan Mekke’yi ele geçirip buraya gelen insanları güneye yönlendirmek amacıyla Yemen’de büyük bir kilise inşa eder.

İnsanları kiliseye çekebilmek için de kilisenin yapımında çok değerli malzemeler kullanmayı ihmal etmez.

Kilise yapılınca Arapları Kâbe’yi bırakıp bu kiliseye ibadete davet eder. Ancak Araplar açısından Kâbe’nin değeri çok büyük olduğundan bu çağrıya kulak vermezler, hatta kiliseyi tahkir amacıyla bazı girişimlerde bulunurlar. Bunun üzerine Ebrehe fillerle desteklenen yaklaşık 60 bin kişilik ordusu ile Kâbe’yi yıkmak üzere Mekke’ye doğru hareket eder.

Ordu, Mekke yakınlarında bir vadide Kuran’da isimleri “Ebabil Kuşları” olarak bahsedilen kuşların attığı taşlarla helak edilir. Ordunun bir kısmı Ebrehe ile beraber Yemen’e döner ve Ebrehe Yemen’de ölür. Onun yakalandığı hastalıktan ötürü kuş kadar küçüldüğü, göğsünün yarılıp su ve irin topladığı, yarasından kan sızdığı, etlerinin döküldüğü aktarılır.

İslam tarihçilerinin bu şekilde anlattığı olayı müfessirler de genel olarak toptan bir helak ve Kâbe’yi Allah’ın koruması çerçevesinde anlatırlar ve bu olaydan Allah’ın gönderdiği bir azap olarak bahsetmek suretiyle meseleyi izah ederler.

Ebabil Kuşu ile ilgili Haberler:

Kastamonu‘nun Bozkurt ilçesinde ebabil kuşu bulundu.

Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ahmet Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sakarya Caddesi’ndeki yeşil alanda yürüyüş yapan vatandaşların verdiği bilgi üzerine bölgeye gittiğini söyledi.

Kuşu bir kutuya koyarak dernek binasına getirdiğini anlatan Yücel, “Duyarlı vatandaşlarımızın uçamayan kuş olduğu bilgisini iletmesiyle alana gittik. Yaptığımız incelemede ebabil kuşu olduğunu tespit ettiğimiz türü dernek binamızda koruma altına aldık. Üzerinde herhangi bir yara izine rastlamadık, detaylı incelemeler için kuşu Kastamonu Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz.” ifadesini kullandı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir