55 Bitki, 55 Sabun ve Faydaları, Bitkisel Sabunlar Neye İyi gelir?

Papatya Sabunu faydaları nelerdir?

 

Papatya Sabunu İltihap gidericidir, selüloit tedavisinde kullanılır, cilt parlaklığı içinse sabunlandıktan bir iki dakika sonra durulanmak yeterlidir.

Hazırlanacak sabunun köpüğü, göz ve gözkapağı iltihaplarında, kaşıntılı ve akıntılı deri döküntülerinde ayrıca yaraların yıkanmasında kullanılır. Basur memelerinde ağrı kesici olarak etkilidir. Egzamanın neden olduğu kaşıntı ve yanmaları alır.

Lavanta Sabunu faydaları nelerdir?

Lavanta sabunu Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir. Akneleri ,vücuttaki kötü kokuları ve saçtaki sirkeleri giderir. Bedeni rahatlatır ve zona hastalığı tedavisinde kullanıldığı gibi deri yanıklarına, doku çürümelerinde köpüğü ile friksiyon yapılması durumunda iyileştirici etki gösterdiği tespit edilmiştir.

Kekik Sabunu faydaları nelerdir ?

Kekik Sabunu Kepeklere karşı korur, antiseptik oluşu sayesinde derideki bir çok hastalığa, egzama ve mantara iyi gelir. Varisleri rahatlatmada, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir. Sedef hastalığına iyi gelmektedir, kekikte bulunan thymol dezenfektandır. Derideki gözenekleri açar ve rahatlatır. Kekik sabunu banyoları da çok yararlıdır. Güçsüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik sabunu banyosu yaptırılabilir.

Nane Sabunu faydaları nelerdir?

Nane sabunu ile genital bölgelere yapılan masajlar ile erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı yok ettiği tespit edilmiştir. Vücudu ferahlatıcı etkisi vardır. Hamile bayanların göğüslerine uygulayacakları nane sabunu köpüğü masajı anne sütünü arttırır.

Nergis sabunu faydaları nelerdir?

Nergis sabunu Bu şifalı bitki, altıncık, ölü çiçeği, tıbbi öküzgözü, nergis , portakal nergisi ve tıbbi nergis olarak da anılır ve sokak çiçekçileri onu susi adı ile de tanırlar. Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılan bitkilerdendir. Meme kanserlerinde hastanelerde nergis sabunu ile masaj yapıldığı ve iyi netice alındığı bilinmektedir. Varislerin tedavisinde ve ayak mantarlarının tedavisinde kullanılması faydalıdır. Vajinal mantar hastalıklarında da yıkama ve köpük banyoları uygulanmalıdır.

Biberiye Sabunu sabunu faydaları nelerdir?

Biberiye Sabunu Kepeklere en iyi gelen bitki yağıdır. Aynı zamanda yağlı saçların yağını alır . Vücudunuza biberiye sabunu köpüğü ile masaj yaptığınızda ferahladığınızı ve zindelik kazandığınızın hemen farkına varacaksınız.

Menekşe sabunu faydaları nelerdir?

Menekşe Sabunu, Saç bakımı için mükemmel bir sabun. Problemli ciltler için önerilen menekşe sabunu, cildi derinlemesine temizleyip, sivilce ve lekelerden arındırıyor. Köpüğü ile yapılan yüz masajı ile güneş lekelerine iyi geldiği belirtilmiştir.

Adaçayı Sabunu faydaları nelerdir ?

Adaçayı değişik alanlarda kullanılan çok yönlü bir bitkidir. Dudakların kenarlarında meydana gelen çatlakların tedavisinde ve epilasyon sonrası oluşan kızarıklık ve tahribatı gidermek için kullanılabilir.Açık yaralarda çok yoğun olmamakla beraber köpüğü ile masaj yapılması deride güçlendirici etki yapar. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı sabunu köpüğü uygulanabilir.

Karanfil Sabunu faydaları nelerdir ?

Cilt sarkmasını ve kırışmasını önler, ergenlik sivilcelerine ve cilt çatlaklarına karşı etkilidir. Ayrıca metabolizmayı düzenler. Antiseptik ve anti bakteriyel etkileri bulunmaktadır.

Kayısı Sabunu faydaları nelerdir ?

Kayısı yağı aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, karotin ve betakaroten maddelerini içerdiğinden dolayı yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkları azaltır. Cildin doğal güzelliği için her gün sabahları, kuru ciltlerde ise sabah ve akşam kayısı sabunu ile köpürtülmesi ve köpük kuruduk dan sonra bol su ile yıkanması tavsiye edilir.

Limon Sabunu faydaları nelerdir ?

Limon sabunu köpüğü ile yapılacak friksiyon ayak ve el nasırlarına etkilidir. Cilde parlaklık ve yumuşaklık verir. Saçlarınızda canlılık kaçınılmazdır. Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser. Yüz çillerinde faydalıdır.

Üzüm Çekirdeği Sabunu faydaları nelerdir ?

Deriye kolayca nüfuz eder ve nemlendirir. Cilt üzerinde ince bir film tabakası oluşturup deri yüzeyinden buharlaşmayla sıvı kaybını yavaşlattıkları için dolaylı olarak nemlendirirler. İçinde yüksek miktarda E Vitamini barındıran ve bu nedenle antioksidan özelliğe sahip bulunan yağın, kozmetolojide cildin yaşlanmasını yavaşlatıcı onarıcı ve yatıştırıcı etkilerinden yararlanılır. Varisli bölgelerin sabun masajı ile iyileşme gösterdiği olumlu etki yaptığı gözlenmiştir.

Kil Sabunu faydaları nelerdir ?

Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir. Akneleri, vücuttaki kötü kokuları ve saçtaki sirkeleri giderir. Cildinizin ölü derisini temizler. Köpüğü ile vücuda yapılan masaj ile deride sıkılaşma sonucu gerilme meydana gelir. Yüze yapılan köpük friksiyonu piiling etkisi yapar.

Isırgan Otu Sabunu faydaları nelerdir ?

Saç dökülmesine etkilidir, devamlı kullanıldığında saçı beslemekle birlikte saç çıkardığı görülmüştür. Vücut ısısını dengeler, egzamaya karşı etkili bir tedavi edici özelliği vardır. Selüloit ve kırışıklıklara etkilidir. Tırnakların ana maddesi olan keratini güçlendirerek tırnak kırılmalarını ve tırnak eti iltihaplanmasına karşı.

Vanilya Sabunu faydaları nelerdir ?

Limon sabunu köpüğü ile yapılacak friksiyon ayak ve el nasırlarına etkilidir. Cilde parlaklık ve yumuşaklık verir. Saçlarınızda canlılık kaçınılmazdır. Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser. Yüz çillerinde faydalıdır.

Havuç Sabunu faydaları nelerdir ?

Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici güneş yağlarında bronzlaşmayı kolaylaştırır. Köpüğünü vücudunuzda kuruttuktan sonra güneşlenmeniz neredeyse kalıcı olacak bir bronzlaşma sağlar.

Tarçın Sabunu faydaları nelerdir ?

Beden ısısını hafif yükseltir. Aşırı derecede terleyenler için ter ve koku önleyicidir. Kasları Yumuşatır ve diriltir. Şişkinliklere ve yaralara karşı cok etkili tedavi edici özelliği vardır. Sivilce yaralarına bire bir iyi gelir. Kepeklenme ve saç dökülmesini tedavi edici özelliği vardır.

Gül Sabunu faydaları nelerdir ?

Cildi yumuşatır ve hoş bir koku verir. Vücudunuzun cok stresli ortamlardan sonra rahatlatmak amacı ile kullanımı faydalıdır. Aynı zamanda Siyah noktalı sivilceli ciltlerin temizliğinde güvenle kullanılabilir.

Yosun Sabunu faydaları nelerdir ?

Yosun sabunu selüloit için ideal bir tedavi edicidir.Cilde ferahlık ve duruluk verir.Yosunun denizden aldığı minaraller ve tuz sayesinde antiseptik bir yapıya sahiptir. Yosun sabunu ile yapılan banyolarda ölü deri kolaylıkla vücuttdan atılır. Yosunlar A/C/B1/B2/B6/B12/E gibi vitaminleri ihtiva ederler, bunlar cildin yaşlanmasını önleyici etkiler yapmaktadırlar. Sabun köpüğü ile yapılan yüz masajında göz kenarı kırışıklıklarının %85-90 civarında iyileşme gösterdiği tespit edilmiştir.

Yasemin Sabunu faydaları nelerdir ?

Hoş kokusunun yanında cilt kırışıklıklarında etkili bir iyileştiricidir. Vücüdumuzun eklem yerlerinde kurumalardan dolayı meydana gelen çatlaklarda etkilidir.Romatizma ağrılarında, cilt besleyici, temizleyici ve selülit giderici olarak kullanılır

Acıbadem Sabunu faydaları nelerdir ?

Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir.Ayrıca saç besleyici olup dökülmesini önler.Sabunun köpüğü ile saç diplerine parmak ile friksiyon yapılır, tahris olmus yada yara bulunun deride yanma yapabilir. Kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Stres ve yorgunlugun baskın oldugu donemlerde kullanılır. Cok uzun kullanımında yaglanma yapabilir.

Zambak Sabunu faydaları nelerdir ?

Zambaktan elde edilen zambak yağı ile yapılan sabun, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. Zambak sabunu cildi gerginleştirerek daha genç ve diri görünmesini sağlar.Göz altlarına köpük masajı kırışıklıklara etkili olabilmektedir.

Süt ve Ballı Sabun faydaları nelerdir ?

Cilde canlılık verir, besler yumuşatır, nemlendirir ve ipeksi bir dokunuş sağlar. Tüm cilt tipleri için uygun bir besleyici özelliğe sahiptir. Cildinizde sütün saflığını balın enerjisini hissetmenizi sağlar.

Melissa Sabunu faydaları nelerdir ?

Kas ve eklem ağrılarına etkilidir. Hoş kokusu ile cildinizi temizler. Sabun ile yapılan vücut temizliğinden sonra cildinizin yumşadığını ipeksi bir dokuda oldugunuzu fark edebilirsiniz.

Frambuaz Sabunu faydaları nelerdir ?

Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Köpüğü ile yapılan yüz temizliğinde gözlerde çapaklanmayı engelleyici etkisi vardır. Vücuda dinçlik verir.

İğde Sabunu faydaları nelerdir ?

Organik asitler(malik asit), vitaminler (B grubu, E ve C ) ve flavon glikozitleri taşımaktadır. Kokusu ve kullanımı oldukça hoştur . Mevsime veya ortama baglı cilt kurumalarında cildin eski formuna dönmesini sağlar.

Kuşburnu Sabunu faydaları nelerdir ?

Yağlı ciltlerde uygulandıktan sonra 15-20 dakika bekletilmeli ve ardından durulanmalıdır. Kuru ve normal ciltlerde isteğe bağlı olarak, durulanmadan bekletilebilir. Yüz için günde bir kez kullanılması tavsiye edilir. El, yüz ve vücut için kullanıma uygundur. Makyaj öncesi uygulandığı takdirde hem makyajın kalıcılığını arttırmakta hem de cildinize güzel bir parlaklık kazandırmaktadır.

Kantoron Sabunu faydaları nelerdir ?

Kantаron sabunu ile ılık suda yapılan banyolarda vücudun ateşini düşürücü etkisi vardır. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirdiği gibi kemoterapi tedavisi gören hastalarda oluşan deri döküntüleri ve tahrişlerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Kükürt Sabunu faydaları nelerdir ?

Eğer ki cildiniz çok yağlı ise ve bu yağ sorunundan dolayı sürekli sivilcelerle uğraşıyorsanız kükürtlü sabun sizin için uygundur. Sivilcelerinizi düzenli bir kullanım sonucunda kurutur ve günü gelir yok eder. Ciltteki ölü tabakayı soyarak zararlı organizmaların ciltten arındırılmasına ve pürüzsüz bir cildin oluşmasına yardımcı olur. Kuru ciltlerde KULLANMAYINIZ

Okaliptus Sabunu faydaları nelerdir ?

Ferahlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Saç dökülmesine ve kepeğe faydalıdır. Mikrop öldürücü ve kas gevşeticidir. İlaçların yan etkisi ile oluşan deri döküntülerinde sabun köpüğü friksiyonu ile yapılan uygulamalarda iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir.

Kiwi Sabunu faydaları nelerdir ?

Cilt nemlendirici, cilt yumuşatıcı, kas gevşetici ve selüloitte kullanılır. Hoş kokusu vardır.

Defne Sabunu faydaları nelerdir ?

Derideki gözenekleri açar ve rahatlatır. Kepeklere karşı korur, antiseptik oluşu sayesinde derideki bir çok hastalığa, egzama ve mantara iyi gelir. Varisleri rahatlatmada, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir. Antiseptik özelliği vardır.

Portakal Sabunu faydaları nelerdir ?

E, D, C vitaminleri bakımından cildi besleyicidir. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Yağlı cilt sorunu olanların kullanması gereken bir sabundur.

Çam Kerebentin Sabunu faydaları nelerdir ?

E, D, C vitaminleri bakımından cildi besleyicidir. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Yağlı cilt sorunu olanların kullanması gereken bir sabundur.

Kahve Sabunu faydaları nelerdir ?

Sabun kullanımı sırasında nefis kokusu sizi rahatlatırken sabun vücudunuzdaki deri üzerinde ki zararlı birikimlerin temizlenmesini sağlar. Emziren kadınların göğüs uçlarında ki yaralarda cok etkilidir. Aynı zamanda basur yaralarında kullanıldığı bilinmektedir. Vücudumuzdaki siğil ve kurumuş deri rahatsızlıklarında uygulanan köpük tedavisi ile iz bırakmadan iyileşme gözlenmiştir.

Ardıç Katran faydaları nelerdir ?

Tüm mantar hastalıklarında, cilt kaşıntılarında, sedef, egzamada, varis ve ağrılarında, uyuz ve benzeri tüm cilt problemlerinde kullanılır. Vücudumuzun sırt bölgesinde baş vermeyen ağrılı sivilce iltihaplarının giderilmesinde faydalıdır. Cilt kurulugu yapar. Sedef rahatsızlıklarında sürekli kullanılması durumunda, yenilenebilir hücrelerin aktivitelerinin hızlanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hindistan Cevizli Sabun faydaları nelerdir ?

Eşsiz bir cilt ve saç bakım ürünüdür. iltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesin de etkilidir.

Buğday Sabunu faydaları nelerdir ? :

Hücre yenileyici, selülit için, yanık, yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklarda da etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar içinde faydalıdır. Stresli durumlarda, yapılan banyolarda kullanılması durumunda stresi azalttığı bilinmektedir. Güçlü E vitamini içerdiği için yaşlı kişilerin kullanımına da uygundur.

Zencefil Sabunu faydaları nelerdir ?

Masaj yaparak ya da banyoda kullanırsa da eklem ve adale ağrılarına, romatizmaya, kan dolaşımının zayıf olduğu yerlere iyi gelir.

Çilek Sabunu faydaları nelerdir ?

Şifalı bir yağdır. Cildi germekte ve sıkılaştırmakta çok etkilidir. Vücudu kuvvetlendirir. Cilde tazelik ve güzellik verir. Cildi sıkılaştırıcı besleyici ve gözenekleri sıkıştırıcı etkileri vardır.

Böğürtlen Sabunu faydaları nelerdir ?

Eşsiz bir cilt ve saç bakım ürünüdür. iltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesin de etkilidir.

Yeşilçay Sabunu faydaları nelerdir ?

Yeşil Çay yapraklarından elde edilen yağ ile yapılan sabun , yaprakları ile de süslenmiştir hoş kokusu ile ferahlatıcı etkisi vardır

Leylak Sabunu faydaları nelerdir ?

Hoş kokusunun yanı sıra yüzünüze uygulayacağınız köpük maskesi ile yumuşak ve gergin bir cilde sahip olabilirsiniz.

Salatalık Sabunu faydaları nelerdir ?

Göz çevresi kırışıklıklarında, ölü derinin temizlenmesi ve yenilenmesinde, göz altı morluklarının yok olmasında ve cilde tazelik kazandırmaya yardımcı olur. Sabunla yüzünüzü yıkadıktan sonra köpüğünü parmağınızla göz çevresine ve alın bölgesine friksiyon yapınız.

İnci tozu Sabunu faydaları nelerdir ?

Tatlı su incilerinin ince olarak öğütülmesiyle elde edilen ve birçok aminoasit ile çeşitli mineraller içeren bir tozdur. Öğütülmüş incilerden elde edilen bu preparat cilt bakımı için ve geleneksel Çin tıbbında antienflamatuar ve detoksifiye edici ajan olarak kullanılır. İnci tozunun cildin daha iyi görünmesine yardımcı olduğu kabul edilmektedir

Bergamut Sabunu faydaları nelerdir ?

Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. 7-10 günlük sürekli kullanımda egzama sorunlarına çözüm de yardımcı olmaktadır.

Çitlembik Sabunu faydaları nelerdir ?

Sabunu ile sürekli yıkama sonucunda ayak terlemelerini keser. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ciltteki ölü dokuyu atmaya yardım eder.

Bıttım Sabunu faydaları nelerdir ?

Bu yağ ile elde edilen sabun “Bittim sabunu” ismiyle tanınmaktadır. Saç bakımında, yağlanma ve kepeklenmeye karşı kullanılır. Yapraklarından elde edilen sabun yeşil, meyva kabuğu ve çekirdeğinden elde edilen yağ ile yapılan sabun turuncu ve sarı tonlarında olmaktadır. Yeşilimsi esmer renkli, hafif bel-sem kokulu ve zeytinyağı kıvamında bir yağdır.

Fesleğen Sabunu faydaları nelerdir ?

Sıcak banyosu, kandaki ürik asidi azaltarak gut hastalığına iyi gelir. Cildin tazeliğini korur ve sivilcelere karşı kullanılabilir. Sivrisinek ve haşereye karşı da kullanılmaktadır. Fesleğen yağıyla yapılmış sabun ile selülitlerinizden de kurtulmanız mümkün.

Nar Sabunu faydaları nelerdir ?

Cildi tazeler,yaşlanmayı geciktirir (Anti-aging.) . Sigara, alkol, kirli hava gibi kanserojen etmenlerin etkisini azaltan güçlü antioksidandır. Bu tür ortamlarda bulunduktan sonra sabunu ile yıkanmanız cildinizi dezenfekte edecektir.

Menengiç Sabunu faydaları nelerdir ?

Bu yağ ile elde edilen sabun “Bittim sabunu” ismiyle tanınmaktadır. Saç bakımında, yağlanma ve kepeklenmeye karşı kullanılır. Yapraklarından elde edilen sabun yeşil, meyva kabuğu ve çekirdeğinden elde edilen yağ ile yapılan sabun turuncu ve sarı tonlarında olmaktadır. Yeşilimsi esmer renkli, hafif bel-sem kokulu ve zeytinyağı kıvamında bir yağdır.

Argan Sabunu faydaları nelerdir ?

Argan Yağı’nın içinde bulunan E vitamini güçlü bir antioksidandır. Ve saça zaman içinde zarar veren serbest radikallerle savaşarak saçın zarar görmesini engeller. Aynı zamanda saçlı derideki kan dolaşımına da yardımcı olarak sağlıklı bir saç için gerekli bir koşulu daha yerine getirmiş olur. Argan Yağı cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildi kurumaya karşı korur. Gündüz ve gece kullanımıyla kuru ve nemli cilt arasında denge kurar. Tüm cilt tipleri için harika bir etki oluşturur, cildin yenilenmesini sağlar ve cildin yaşlanmasına karşı savaşır. Nemlendirici etkisi çok güçlüdür; cildi dışarıdan gelecek güneş, kötü hava, soğuk, çatlak ve gerginliklerin oluşumunu önleyerek erken yaşlanmanın önüne geçer.

Salyangoz Özlü Sabun faydaları nelerdir ?

Kırışıklık oluşmasını engeller. Kırışıklıkları yok eder çünkü cildin kolajen yapısının düzenleyip, kaybolan elastikiyet ve esnekliğin tekrar kazanılmasını sağlar. Cildin canlı ve taze görünmesine, deforme olmuş bölgelerin yeniden yapılandırılmasına, yeni deformasyonların ve çatlak oluşumunun önlenmesine, cildin sıkılaşmasına ve pürüzsüzleşmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır, böylece hücrelerin yenilenmesini teşvik eder.

Elma Sabunu faydaları nelerdir ?

Cilt kızarıklıklarında ve yaralara karşı kullanılır. Çok güçlü bir antioksidandır. Yağlı ve kepekli saçlarda kullanılması gereken en uygun sabundur.

Aloovera Sabunu faydaları nelerdir ?

Sivilce ve siyah noktalarda etkilidir.Cilt lekelerini giderir.Cildi nemlendirir.Pürüzsüz bir görünüm sağlar.Deri Üzerindeki Egzama, sedef gibi kaşıntılı hastalıklarda kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir